Ennyit a bulvárjelleg, a dilettáns kinyilatkozások tárgyilagosságáról és maradandó értékeikről. A fenti idézeteket a politikusok nem italozás közben és nem poénként mondták, hanem szónoklataikban politikai érvként alkalmazták ezeket a hipotéziseket. Igaz, ezt még a 2015-ös menekültkrízis előtt fogalmazták meg.
Egy politikus számára a klímaváltozás tehát tökéletes taktikai terep. Mégis „Ki emlékszik már évtizedek múlva, hogy mivel riogatott egy-egy politikus?” – veti fel Bjorn Lomborg.
Az éghajlat az egyik legösszetettebb természettudományos terület. Csillagászat, légkörfizika, meteorológia, geológia, óceánok, biológia: azaz a világűrben keringő Föld minden szférájának, elemének kölcsönhatásait meg kellene érteni. Ráadásul egy emberöltő a legkisebb időszak az egyéni megfigyelésekre, amelynek ismeretében bármi érdemit ki lehet jelenteni a változások irányáról, mértékéről.
Az emberi szellem, különösen a csoportszellem is nagyon összetett jelenségek világa, a végtelenségig kutatandó. Ki emlékszik majd évek múltán a dilettáns mantrákra, szónoklatokra, tüntetésekre, mozgalmakra? Vagy ha mégis utolérne a balszerencse, a követő nemzedékek viselik majd tévelygéseink kínjait. Nincs a szellemnek más menedéke, mint hogy a dilettantizmus áfiuma ellen való orvossággal, a megfelelő tájékozódással éljünk. Óvakodjunk a dilettánsoktól és tán még inkább a saját dilettantizmusunktól. És ha elolvassuk Kovács Róbert szellemes könyvét, akkor se érezzük, majd magunkat arra hivatottnak, hogy a klímaproblémák ügyében okvetlenül nyilatkozunk kell. Jobb, ha környezetünk kímélésére összpontosítunk, mind a gyakorlatban, mind szavainkban, viselkedésünkben és tán elsősorban a szellem világában is.
KOVÁCS RÓBERT: KLÍMAVÁLTOZÁS
Typotex Kiadó
2019
Felelős kiadó: Németh Kinga
Főszerkesztő: Horváth Balázs